REALIZOWANE W PRZEDSZKOLU PROJEKTY,  PROGRAMY I INNOWACJE

ROK SZKOLNY 2021/2022

I. Ogólnopolski projekt edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody"

Cele projektu:

- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych; - kształtowanie postaw proekologicznych; - kreatywne i twórcze działania dzieci, nauczycieli i rodziców; - prowadzenie zabaw badawczych celem zgłębiania wiedzy przyrodniczej i wytwarzaniem zaciekawienia i zainteresowania przyrodą; - promocja placówek oświatowych; - integracja nauczycieli, dzielenie się pomysłami.

II. Ogólnopolski projekt ekologiczny "GRAMY W ZIELONE"

Celem  projektu jest  zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego; budzenie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody; tworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania; obserwacji zjawisk. przyrodniczych występujących w różnych porach roku; przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku.

Dzieciaki na dywanie: Gramy w zielone - ogólnopolski projekt edukacyjny

III. Ogólnopolski projekt edukacyjny: "Z darami natury świat nie jest ponury"

Celem projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzenie kreatywności dzieci oraz zapoznanie z ideą zero waste. Dodatkowo dzieci zbudują świadomość ekologiczną, nauczą się jak wykorzystać zasoby przyrody oraz będą miały okazję do obcowania z nią.

IV. Międzynarodowy projekt edukacyjny "Kreatywne prace plastyczne"

Cele główne projektu:

Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczne.

Popandemiczna arteterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego.

Inicjowanie i promowanie dziecięcej twórczości plastycznej we

współpracy z nauczycielami i placówkami edukacyjnymi w Polsce i za granicą.

kreatywne prace plastyczne

V. Czyste powietrze wokół nas – program edukacji antynikotynowej

Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

Program ma za zadanie:

• Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
  • Zwiększyć wrażliwość dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
  • Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
  • Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

Czyste powietrze wokół nas – Oficjalna strona przedszkola nr 4 w Brzesku

• VI. Ogólnopolski Program " Skąd się biorą produkty ekologiczne?"
Baner przedstawiający chłopca i dziewczynkę w wieku 5-6 lat obok ekologicznych produktów
Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
Główne założenie programu:
•    zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
•    kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
•    propagowanie zdrowego stylu życia,
•    zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.