Rok szkolny 2021/2022
Sprawozdanie z realizacji zadań
Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego
„ Jestem małym przyjacielem przyrody ”
2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dziecko, które krzyczy na dźwięk kasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy.
Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.
Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. Dlatego w piątek w naszym przedszkolu królował właśnie kolor niebieski. Pani psycholog przeprowadziła również warsztaty dla dzieci zapoznając je z tematyką autyzmu, aby teraz i w przyszłości rozumiały zachowania autystów i były tolerancyjne.
A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
Pięciolatki "A" meldują wykonanie zadania marcowego. Dzieci założyły mini ogródek w sali.
25 marca 2022r. do przedszkola z niespodziewaną dla nas wizytą "wpadła" wolontariuszka - Pani Dorota Szelągowska. Pani Dorota opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, jaką wykonuje na rzecz Uchodźców z Ukrainy w naszym mieście (zapraszała na zupę cebulową, którą osobiście gotowała).
Dzieciom spotkanie z Panią Dorotą bardzo się spodobało- mogły poznać osobiście osobę znaną z telewizji oraz przekonały się, że pomagać innym może każdy.
Wiosna zawitała również do przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia wiosennych dekoracji i pracy plastycznych dzieci.
Wiosna zawitała do naszego przedszkola. W ogródku zakwitły pierwsze kwiaty, a sześciolatki z paniami zasadziły bratki.
Czterolatki powitały wiosnę zakładając grupowy zielony kącik.
GRAMY W ZIELONE - REALIZACJA PROJEKTU
Kolejne zadanie wykonane, 6-latki "A" założyły wiosenny kącik przyrody.
Jak rozpoznać czy dziecko jest uzależnione od smartfona, jak pomóc dziecku radzić sobie z zagrożeniami wirtualnego świata? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym linku:
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek"
Zbigniew Jeżyna
8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety,zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Chłopcy z grupy 6 "A" i 6"B" wystąpili w krótkim montażu słowno-muzycznym dla całego przedszkola. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...
ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI FILMY
FOTO, FOTO...w salach
Czterolatki podczas zajęć poznały historię powstania naszego miasta, herb oraz historię fotografii z wystawy "600 lat Lubyczy", posegregowały zgromadzone przez nas korki i ułożyły z nich laurkę dla Lubyczy Królewskiej.
Nasze przedszkolaki uczciły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
JAK SPĘDZIĆ CZAS WOLNY Z DZIECKIEM Bezpieczne ferie zimowe. Porady dla dziecka i rodzica.
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
JAK SPĘDZIĆ BEZPIECZNIE FERIE ZIMOWE?
RODZICU UPEWNIJ SIĘ, ŻE TWÓJ MALEC WIE, ŻE ZANIM DA SIĘ PONIEŚĆ ZIMOWEMU SZALEŃSTWU, POWINIEN:
-
Zjeść porządne śniadanie. Po to by miał więcej siły do zabawy i większą odporność na chłód.
2. Dokładnie nasmarować twarz kremem odpowiednim na mróz. Ponadto na usta powinien nanieść odpowiedni balsam ochronny. Zimą, zdecydowanie nie sprawdzi się krem nawilżający.
3. Być ubrany odpowiednio do pogody. Dobrze opatulony szalik, czapka naciągnięta na uszy, rękawiczki i w pełni zapięta kurtka. To najlepszy patent, by uniknąć przeziębienia.
4. Mieć na sobie odblaski. Po to, by być widocznym na drodze. To jest szczególnie istotne zimą kiedy dużo szybciej robi się ciemno.
Gdy malec już wyjdzie z sankami, by znaleźć idealną górkę, powinien pamiętać, że:
-
Jeśli w pobliżu znajduje się ulica lub jezioro to nie jest odpowiednie miejsce do zjeżdżania.
-
Na trasie z zjazdu powinna znajdować się gruba warstwa śniegu. Gdy maluch widzi kamienie lub wystające korzenie powinien poszukać innego miejsca do zjazdu.
-
Powinien zjeżdżać samym środkiem górki. Natomiast wchodząc na górę, powinien wchodzić z brzegu, po to, by nie wpaść komuś pod sanki.
-
Nie powinien rzucać w kolegów śnieżkami z bardzo zmrożonego śniegu, bo może zrobić im krzywdę.
-
Gdy wychodzi, by poszaleć na sankach bez opieki osoby dorosłej, ma powiedzieć rodzicom, gdzie idzie, z kim idzie i o której wróci. Raz na jakiś czas powinien zadzwonić lub napisać SMSa o postępach w zabawie. Po to by rodzice wiedzieli, że jest wszystko w porządku.
-
Nie powinien wylewać wody i ślizgać się na chodnikach i w innych miejscach ogólnego użytku, ponieważ to może spowodować upadek, co w rezultacie może prowadzić do złamania kończyn. Malec powinien zostać uczulony, że to może być szczególnie niebezpieczne dla starszych osób.
Co zrobić gdy dziecko chce się poślizgać na lodzie?
Najbezpieczniej będzie udać się na sztuczne lodowisko. Jednak bezsprzecznie, bez względu na wiek dziecka, brzdąc powinien dowiedzieć się z czym może wiązać się beztroska zabawa na lodzie.Przede wszystkim, powinien usłyszeć od rodzica, że:
-
Grubość lodu nie jest taka sama na całej powierzchni zbiornika wody,
-
By człowiek mógł się bezpiecznie przemieszczać po powierzchni lód powinien mieć przynajmniej ok. 10 centymetrów grubości. Duże wahania temperatur skutecznie przeciwdziałają powstaniu grubej warstwy lodu.
-
Jeziora odmarzają od brzegu, więc pozostanie przy plaży może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Dowiedz się więcej: Bezpieczeństwo na lodzie – najważniejsze zasady
5 wskazówek dla rodzica, gdy dziecko wyjeżdża na wycieczkę:
1. Gdy twój brzdąc wyjeżdża na grupową eskapadę, nie dawaj mu wartościowych rzeczy. Tym sposobem maluch będzie mógł poświęcić czas dobrej zabawie, zamiast niepotrzebnie zamartwiać czy nic się nie stało z tym drogim przedmiotem.
2. Dopilnuj, by na wycieczkę dziecko miało przy sobie (w plecaku lub w kieszeni) kartkę z wszystkimi potrzebnymi informacjami, wliczając:
2A. Jego imię i nazwisko,
2B. Kontaktowy numer telefonu zarówno do Ciebie jak i do opiekuna wycieczki,
2C. Pełną nazwę i adres ośrodka, w którym jest zaplanowany nocleg podczas np. kolonii zimowej, na którą się wybiera.
2D. Jeśli dziecko ma jakieś alergie, również ta informacja powinna być wpisana,
2E. Jeśli dziecko jest na coś chore, lista przyjmowanych leków też powinna być zawarta na tej kartce.
3. Będziesz spokojniejszy jeśli przed wyjazdem upewnisz się, że dziecko zna podstawowe zasady pierwszej pomocy. Wie, jakie są numery alarmowe i co robić jeśli pojawi się jakieś zagrożenie.
4. Będziesz znacznie spokojniejszy gdy upewnisz się, że organizator wyjazdu wywiązał się ze swoich obowiązków. Dlatego nie bój się zadawać mu pytań dotyczących dostępnej pomocy medycznej w razie wystąpienia jakichś komplikacji. Dowiedź się również czy organizator ma potrzebne zezwolenia. Finalnie, poproś o sprawdzenie pojazdu, którym będą podróżować dzieci.
5. To również może być dobry moment, byś w miarę możliwości rozważył opłacenie dodatkowego ubezpieczenia na okres wyjazdu. Skontaktuj się z zaprzyjaźnionym ubezpieczycielem i wysłuchaj, jakie ma propozycje.
Telefony alarmowe:
112 NUMER ALARMOWY
999 POGOTOWIE RATUNKOWE
998 STRAŻ POŻARNA
997 POLICJA
601 100 300 GOPR/TOPR lub za pomocą darmowej aplikacji RATUNEK (w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej). Wersja na telefony z systemem Android lub z systemem iOS dla telefonów iPhone.
Darmowa aplikacja RSO Regionalny System Ostrzegania, która informuje o zagrożeniach na terenie Polski. Wersja na telefony z systemem Android lub z systemem iOS dla telefonów iPhone.
ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO OBEJRZENIA FILMÓW DOTYCZĄCYCH BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH.
FILM - film edukacyjny dla dzieci
FILM 2 - rady policjanta
FILM 3 - bezpieczeństwo w górach
Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY
Grupa czterolatków - melduje wykonanie zadania nr 13 - Pan Patyk
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,
JAK CO ROKU W KARNAWALE
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas w dniu 7 lutego. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana itd., nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.
Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Dzieci świetnie się bawiły w gronie nauczycieli oraz prowadzących wodzirejów, którzy uatrakcyjnili nasz bal przebierańców, uczestnicząc we wspólnych zabawach. Muzyka porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka i Kaczuch. W trakcie karnawałowych szaleństw był czas na soczek oraz słodką przekąskę, jak również na pamiątkowe zdjęcie.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie
w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok :)
"Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY"
Grupa czterolatków melduje wykonanie zadania nr 7 - Pastikowa butelka w coś niezwykłego zakleta
Od Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski otrzymaliśmy karmę dla ptaków, za którą bardzo dziękujemy. Dzieci systematycznie uzupełniają ptasie karmniki i wieszają karmidełka własnoręcznie zrobione ze smalcu i ziaren.
Bierzemy udział w akcji promującej zdrowie "ZDROWO I SPORTOWO".
Korzystając z uroków tegorocznej zimy, sześciolatki i pięciolatki bawiły się na pokrytym śniegiem szkolnym boisku. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu: lepiły bałwana, robiły „aniołki”, zjeżdżały z górki na jabłuszkach. Uśmiechy na twarzy i radosne okrzyki towarzyszyły dzieciom przez cały czas pobytu na świeżym powietrzu.
FOTO, FOTO...6-latki
FOTO, FOTO... 5-latki
Bezpieczeństwo podczas zabaw i sportów zimowych to podstawa.
Zapraszamy dzieci i rodziców do obejrzenia filmów dotyczących bezpieczeństwa.
Zachęcamy rodziców do obejrzenia filmiku, w któym psycholog, niczym przewodnik, podpowiada jak wychować dziecko. Jakich błędów się wystrzegać i co możemy zmienić w swojej relacji z naszą pociechą.
"Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY"
Grupa czterolatków - melduje wykonanie zadania "Bąbelkowe dzieła sztuki".
"Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY"
Grupa czterolatków - melduje wykonanie zadania nr 17 - wykonanie pokarmidełek dla ptaków z rolek.
Główną potrzebą dziecka w wieku przedszkolnym są niewątpliwie zabawy i gry ruchowe.
Sześciolatki "A" tę potrzebę ruchu realizowały w sali gimnastycznej.
Było super!!!
DOKARMIAMY PTAKI
Dziś nasze pięciolatki przygotowały pokarm dla ptaków i zorganizowały w pobliżu przedszkola
ptasią stołówkę . Będziemy obserwować czy ptaki skorzystają z przygotowanych smakołyków.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia.
Dlatego w dniu ich święta i w podzięce za ich wielkie serce wnuczęta prezentowały dla nich wiersze, piosenki i tańce.
Dzisiaj 6-latki "A" zrobiły i upiekły pyszne ciasteczka dla babć i dziadków.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze przedszkole
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji
Okres wakacji, to czas, na który dzieci czekają ze szczególnym utęsknieniem.
Warto by przed wakacyjną przygodą porozmawiać na temat bezpieczeństwa.
Dzieci podczas zabaw zapominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. To właśnie podczas wakacji rośnie liczba tragicznych wypadków, których można uniknąć uświadamiając dzieci o grożących im niebezpieczeństwach i w miarę możliwości zabezpieczyć je przed nimi.
RODZICU ZAPOZNAJ DZIECKO Z PONIŻSZYMI ZASADAMI
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
-
Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
-
Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
-
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
-
Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
-
Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
-
Nie rozmawiaj z obcymi.
-
Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
-
Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
-
Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
-
Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
-
Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
-
Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
-
Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
-
Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
-
Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
-
W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
-
Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
-
Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
-
Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
-
Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
-
Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
-
Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
-
Nie rozpalaj ogniska w lesie.
-
Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
-
Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
24 czerwca 2022r.
POŻEGNANIE SZEŚCIOLATKÓW
Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym, albowiem jest to czas pożegnania z przedszkolem.
Zakończył się pierwszy etap edukacji. Był to bardzo ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków, a w szczególności dla sześciolatków. W tym dniu bowiem nasi koledzy i koleżanki pożegnali się z przedszkolem. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 w obecności wszystkich zaproszonych gości, sześciolatki weszły na scenę w rytmie poloneza, następnie dziewczynki i chłopcy pięknie recytowali wierszyki, w których wspominali swoje pierwsze dni w przedszkolu, wspólne zabawy, leżakownie, naukę szlaczków i literek. Nie zabrakło również wesołych piosenek o czasie spędzonym w przedszkolu i o szkole, w której czekają na nich nowe obowiązki. Na zakończenie sześciolatki pięknie podziękowały pani dyrektor, paniom nauczycielkom i paniom woźnym za pracę, naukę i zabawę. Również pani dyrektor podziękowała i wręczyła dyplomy uznania rodzicom współpracującym z przedszkolem. Był to bardzo wzruszający moment i w niejednym oku zakręciła się łza.
Po części artystycznej nadszedł czas na upominki. Każdy ze starszaków otrzymał dyplom ukończenia przedszkola i słodką niespodziankę. Następnie, rodzice złożyli podziękowania pani dyrektor i paniom wychowawczyniom, dziękując za opiekę nad ich dziećmi oraz trud włożony w ich wychowanie. Dzień ten pozostanie w naszej pamięci i będziemy mogli go przywoływać patrząc na piękne zdjęcia, których nie zabrakło podczas tej uroczystości.
WSZYSTKIM STARSZAKOM ŻYCZYMY
WIELE RADOŚCI ORAZ SUKCESÓW W SZKOLE
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji:
WIZYTA PIELĘGNIARKI
22 czerwca do przedszkola przybył niecodzienny gość, pani pielęgniarka, Elżbieta Bździuch. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać, jak ważne dla zdrowia jest spożywanie zdrowych produktów, owoców i warzyw. Przypomniała również o konieczności przestrzegania zasad codziennej higieny i zdrowego stylu życia. Wizyta naszego gościa zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Przedszkolaki wręczyły Pani upominek w podziękowaniu za cenne rady i wiedzę.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PREZENTACJI Z REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EKOLOGICZNEGO "GRAMY W ZIELONE"
PREZENTACJA sześciolatki
PIKNIK NA POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA
22 czerwca 2022r. rodzice dzieci sześcioletnich zorganizowali piknik. W rodzinnym gronie, na świeżym powietrzu i przy grillu sześciolatki żegnały przedszkole. Spotkanie było okazją do doskonałej zabawy, do której zaprosił nas znany z poprzednich pikników animator zabawy. Duże emocje wzbudziły piniaty, w których były słodycze. Następnie na dzieci i rodziców czekała niespodzianka przyszykowana przez panie. Otóż w przedszkolu obejrzały prezentację multimedialną "Pożegnanie przedszkola". Łza kręciła się w oku, ale było też dużo śmiechu, gdy dzieci oglądały swoje zdjęcia z okresu całej edukacji przedszkolnej. Na zakończenie dzieci otrzymały również pamiątkowe zdjęcia.
Sześciolatki obiecały, że będą podlewać drzewka posadzone z okazji 600-lecia Lubyczy. Dotrzymały słowa i z radością podlewały dęby, a czasami i siebie. Mamy nadzieję, że drzewka się przyjmą i na lata bedą wspomnieniem tych ważnych dla naszej miejscowości chwil.
21 czerwca 2022r. sześciolatki odwiedziły szkołę.
Podczas wizyty dzieci miały możliwość zwiedzenia sal lekcyjnych i biblioteki, poznały także panią Anię, jedną z przyszłych wychowawczyń.
Okres wakacji, to czas, na który dzieci czekają ze szczególnym utęsknieniem.
Warto by przed wakacyjną przygodą porozmawiać na temat bezpieczeństwa.
Dzieci podczas zabaw zapominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. To właśnie podczas wakacji rośnie liczba tragicznych wypadków, których można uniknąć uświadamiając dzieci o grożących im niebezpieczeństwach i w miarę możliwości zabezpieczyć je przed nimi.
RODZICU ZAPOZNAJ DZIECKO Z PONIŻSZYMI ZASADAMI
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
-
Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
-
Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
-
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
-
Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
-
Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
-
Nie rozmawiaj z obcymi.
-
Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
-
Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
-
Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
-
Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
-
Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
-
Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
-
Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
-
Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
-
Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
-
W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
-
Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
-
Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
-
Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
-
Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
-
Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
-
Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
-
Nie rozpalaj ogniska w lesie.
-
Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
-
Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
Niezmiernie miło nam poinformować Państwa, że nasza wieloletnia Pani Dyrektor - Mirosława
Magdziak, została uhonorowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę,- Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie przyznano za działalność na rzecz społeczności lokalnej.
Pani Dyrektor - dziękujemy i gratulujemy.
WIZYTA LEŚNICZEGO
14 czerwca 2022r. gościliśmy w przedszkolu pana leśniczego Piotra Borowicza. Pan Piotr opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przypomniał zasady zachowania w lesie, palenia ognisk i nieśmiecenia w lesie. Z całą pewnością informacje dotyczące naszej przepięknej natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. Dzień ten stał się doskonalą okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz kształtowania prawidłowych postaw wobec otaczającej nas przyrody.
WYCIECZKA DO HREBENNEGO
10 czerwca 2022r. pięciolatki z Przedszkola Samorządowego odwiedziły przejście graniczne w Hrebennem. Dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Obserwowały pracę psów, a także sprzęt niezbędny przy identyfikacji zatrzymanych, oglądały samochody z bliska. Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom za miłe przyjęcie.
WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ
7 czerwca sześciolatki z naszego przedszkola
wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim.
Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć
samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami
dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy.
Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru,
ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego.
Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze.
Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie.
Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka
do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm.
Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wóz strażacki ze specjalnym
podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach.
Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego.
Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.
Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej za umożliwienie naszym dzieciom poznania zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w ich pamięci.
WYCIECZKA DO ZOO
6 czerwca 2022r. przedszkolaki z paniami udały się na wycieczkę do zamojskiego ZOO. Podczas spaceru dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące z różnych kontynentów. Celem wycieczki była obserwacja oraz czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą.
Wycieczka była kolejną ciekawą przygodą oraz uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak również skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Wycieczka przedszkolaków była także okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i zachowywania poznanych w przedszkolu zasad bezpieczeństwa.
W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory i wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki, ale niektóre też od nadmiaru wrażeń zasnęły w autokarze. Po długim i wyczerpującym dniu, dzieci wróciły bardzo zmęczone, ale wszystkie z uśmiechem na twarzy. Nasza wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem , ale również lekcją przyrody.
FOTO, FOTO...TRZYLATKI, CZTEROLA
3 czerwca 2022r. - WIZYTA FUNKCJONARIUSZY POLICJI I STRAŻY GRANICZNEJ
Funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej odwiedzili nasze przedszkole, w czasie wizyty opowiedzieli najmłodszym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas pobytu na podwórku czy na ulicy, dzięki czemu dowiedzieli się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak bezpiecznie podróżować samochodem. Policjanci poruszyli również tematy dotyczące zagrożeń czyhających na dzieci ze strony osób nieznajomych. Najmłodsi zostali poinstruowani jak mają się zachować, gdy zostaną zaczepione przez nieznajomą osobę czy gdy zgubią się np. w sklepie. Podczas spotkania mundurowi zdradzili dzieciom tajniki pracy policjanta i strażnika granicznego. Przedszkolaki z bliska mogły obejrzeć kajdanki, lizaki policyjne a także przymierzyć czapkę policyjną czy kamizelkę kuloodporną. Największą atrakcją okazały się samochody, które dzieci mogły obejrzeć z bliska, wejść do środka, a nawet zatrąbić. Dziękujemy bardzo za poświęcony czas i edukacyjną pogadankę.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy wykonali z funkcjonariuszami pamiątkowe zdjęcie.
PRZEDSZKOLNY DZIEŃ DZIECKA
2 czerwca 2022 r. nasze przedszkole wspólnie z Biblioteką Gminną wzięło udział w pochodzie postaci bajkowych. Było wesoło, kolorowo i bajkowo. Po powrocie z pochodu na dzieci czekały niespodzianki: pyszne lody i zabawy z animatorem zabawy.
1 czerwca najmłodsi mieszkańcy naszej gminy uczestniczyli w obchodach GMINNEGO DNIA DZIECKA.
Dzień Dziecka miał sportowy charakter, w tym dniu na stadionie zebrały się dzieci z Przedszkola Samorządowego, ze Szkoły Podstawowej w Lubyczy Królewskiej i Machnowie Nowym. Sportowe zmagania rozpoczęły przedszkolaki, które spisały się świetnie pokonując trudny tor przeszkód. Najważniejsza była dobra zabawa, a nie wygrana. Na koniec każdy z uczestników otrzymał medal i dyplom dla grupy oraz słodką nagrodę. Po sportowych trudach na dzieci czekały atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni.
Dziękujemy panu burmistrzowi Markowi Łuszczyńskiemu za słodki poczęstunek.
Dziękujemy pani Ani Herdzie za pomoc i panu burmistrzowi Markowi Łuszczyńskiemu za sfinansowanie nowych sprzętów na przedszkolnym placu zabaw. Dziękujemy za ten piękny prezent na Dzień Dziecka.
Piknik rodzinny
27 maja 2022r. Przedszkole Samorządowe w Lubyczy
Królewskiej zorganizowało PRZEDSZKOLNY PIKNIK
RODZINNY, który był uczczeniem Dnia Mamy
i nadchodzącego Dnia Taty.
Na piknik przybyły dzieci wraz ze swoimi
rodzicami i rodzeństwem. Dzieci pięknie zaśpiewały
piosenki dla swoich rodziców oraz wspólnie z rodzicami
bawiły się przy muzyce. Dla spragnionych był grill
i przepyszne ciasta upieczone przez panie kucharki.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów
dla dzieci. Szczególne podziękowania kierujemy
do tatusiów, którzy pełnili dyżur przy grillu i
dzięki nim zajadaliśmy pyszne kiełbaski.
Sześciolatki w Parku Żywiołów
26 maja 2022r.
W związku z działaniami z okazji obchodów 600-lecia Lubyczy Królewskiej najstarsze grupy zostały nagrodzone przez pana burmistrza Marka Łuszczyńskiego wycieczką edukacyjną do Parku Żywiołów w Budach.
Główną atrakcją parku w Budach jest ekspozycja multimedialna pt. “Empiria Zmysłów i Żywiołów Roztocza”, która pozwala poznać je w niecodzienny sposób angażując różne zmysły. Dzieci właśnie tę ekspozycję zwiedzały i były zachwycone.
Bardzo dziękujemy panu burmistrzowi.
Sześciolatki "A" w ramach cyklu zajęć o łące wykonały przepiękne obrazki z żywymi łąkowymi roślinkami. Dzieci były zachwycone efektem końcowym.
19 maja 2022 r., odbyła się akcja sadzenia 600 drzew miododajnych w Lubyczy Królewskiej !
Akcja ma za zadanie przyczynić się m.in. do poprawy bioróżnorodności w Gminie Lubycza Królewska i wpłynąć na wzrost pożytków dla pszczół oraz innych owadów zapylających. Ponadto celem przedsięwzięcia jest podkreślenie ważnej roli, jaką zarówno drzewa jak i pszczoły odgrywają w przyrodzie i naszym codziennym życiu.
Tym razem w sadzeniu uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola, Burmistrz Lubyczy Królewskiej Marek Łuszczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Lewko, nauczyciele oraz sołtysi.
Wydarzenie to staje się okazją do wspólnej pracy na rzecz ochrony środowiska !
Gratulacje dla dzieci z grupy pięciolatków "A" za zdobycie nagrody w Konkursie Literackim "O Lubyckiego Gryfa"
9 maja 2022r. pięciolatki "A" wybrały się razem z paniami na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubyczy Królewskiej, aby z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek złożyć paniom pracującym w bibliotece życzenia i wręczyć mały upominek. Nie zabrakło również wspólnego czytania i oglądania książek, a na pożegnanie przedszkolaki otrzymały upominki od pań. Uśmiechnięte i zadowolone wróciły pełne wrażeń do przedszkola.
DZIEŃ STRAŻAKA
W maju jest wyjątkowe, bo bliskie pasjom małych chłopców, święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka ( 4 maja).
Dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia.
Właśnie tego dnia pięciolatki i sześciolatki odwiedziły jednostkę OSP w Lubyczy Królewskiej. Strażakom złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie zrobione obrazki.
PIKNIK SŁUŻB MUNDUROWYCH
3 maja 2022r. w ramach odchodów trzeciomajowych i 600-lecia powstania naszej miejscowości na Stadionie Miejskim odbył się piknik, na którym przedszkolaki wystąpiły z inscenizacją "Legenda o Lubyczy Królewskiej". Wszystko wyszło rewelacyjnie, zebraliśmy wiele gratulacji i podziękowań od ludzi. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów, nauczenie dzieci wierszyków, a 2 maja przyprowadzenie na próbę. Dzieci spisały się na medal!!!
FOTO, FOTO...WRĘCZENIE PODZIĘKOWAŃ AUTOROM
Zalety czytania dzieciom powinien poznać każdy z rodziców. Przeczytajcie wpis na blogu: https://takczytam.com/.../25-%E2%80%8BDlaczego_powinnismy...
Przedstawienie teatralne pt." Zajączkowe niespodzianki"
13.04.2022r. przedszkolaki wyjechały do tomaszowskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne
pt." Zajączkowe niespodzianki".
Przedstawiał Warszawski Teatr Edukacyjny im. Henryka Sienkiewicza. Dzieciom bardzo podobało się
przedstawienie.
13.04.2022r. posadziliśmy dąb pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Jedną z ofiar tej zbrodni był, pochodzący z naszych terenów, plutonowy Wojska Polskiego Aleksander Starczuk, zamordowany w 1940r. Jemu poświęcony jest posadzony dąb pamięci.
PRZEDSTAWIENIE WIELKANOCNE
Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. 12 kwietnia 2022r. pięciolatki przybliżyły nam tradycje wielkanocnego stołu, opowiedziały w jaki sposób można zrobić piękne pisanki i kraszanki, z jakich potraw składa się wielkanocne śniadanie i wiele innych ciekawych rzeczy, a potem wypróbowały jedną z wielkanocnych tradycji – „lany poniedziałek”! Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
WIELKANOC W GRUPACH
Czterolatki przez całą zimę gromadziły nakrętki po napojach. Korki przydały się do różnych zajęć w ramach realizowanego przez grupę projektu " Z darami natury świat nie jest ponury", ale dziś dzieci przekazały zebrane nakrętki na pomoc dla pacjentów Hospicjum Santa Galla w Łabuniach.
KOCHANI RODZICE!!!
Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję charytatywną dla Mateusza.
Wasza hojność podczas kiermaszu świątecznego była ogromna, zebraliśmy 2217 zł.
5 stycznia pieniążki zostały przekazane na konto Mateusza.
DZIĘKUJEMY!!!
UWAGA RODZICE!!!
Właściwa higiena jamy ustnej jest jednym z podstawowych elementów zapobiegania próchnicy. Na całym świecie pandemia COVID-19 ma poważny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Oprócz podsycania niezdrowych nawyków żywieniowych poważnie zakłóciła usługi stomatologiczne i dostęp do opieki zdrowotnej. Dlatego tak ważne jest dbanie o jamę ustną w domu.
Do oczyszczania zębów u dzieci należy stosować miękką szczoteczkę z małą główką, gładko zaokrąglonym włosiem i wygodnym uchwytem. Szczoteczką należy dokładnie oczyścić powierzchnie zębów ruchem wymiatającym lub obrotowym zaczynając od linii dziąseł. Zęby należy myć po każdym dużym posiłku. Najczęściej jednak proces ten powtarzamy minimum 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Trzeba szczotkować je przede wszystkim przed pójściem spać, aby usunąć wszystkie resztki jedzenia. Szczoteczka powinna być wymieniana co 3 miesiące.
Jaką wybrać pastę? Najważniejszą rzeczą jest zwrócenie uwagi na ilość fluoru w paście. Maluszkom zaleca się mycie ząbków pastą bez zawartości tego pierwiastka. Gdy dziecko nauczy się wypluwać, czyli ok. 3 roku życia, pastę można wymienić na taką z niewielką ilością fluoru (ok. 1000 ppm). Pamiętajmy, by nigdy nie dawać dziecku pasty do zębów dla dorosłych – zawierają one więcej silnych składników, które mogą zaszkodzić, przykładem są substancje ścierne typu whitening.
Na wizyty kontrolne u stomatologa w przypadku małych dzieci należy udawać się co 3 miesiące, aby mieć pewność, że z ząbkami dziecka nie dzieje się nic złego. Bezwzględnie do dentysty należy się udać, gdy dziecko ukończy 3-4 lata i będzie miało już wszystkie zęby mleczne.
Zimą dbamy o naszych skrzydlatych przyjaciół. Dziś sześciolatki i pięciolatki zawiesiły nowy karmnik i kubeczki z ptasimi smakołykami.
GENIALNY SZEŚCIOLATEK
12 stycznia 2022r.w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów ogólnopolskiego konkursu Genialny Sześciolatek. 12 dzieci z 6-latków A i B uzyskało wynik bardzo dobry. Laureatom wręczono dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy.
GRAMY W ZIELONE - REALIZACJA PROJEKTU
Grupy 6-latków A i B meldują wykonanie grudniowego zadania i chwalą się samodzielnie wykonanymi ozdobami świątecznymi.
WIZYTA W BIBLIOTECE GMINNEJ
17 grudnia pięciolatki odwiedziły naszą bibliotekę publiczną. Było wspólne ubieranie choinki, miłe rozmowy, oglądanie książek, kolędowanie, słodki poczęstunek i gorąca czekolada. Bardzo miło spędziliśmy piątkowe popołudnie.
Dziękujemy pracownikom biblioteki za zaproszenie i poświęcony nam czas.
JASEŁKA
17 grudnia sześciolatki-aniołki pięknie wystąpiły w przedstawieniu bożonarodzeniowym.
Piękna sceneria oraz śpiew kolęd i pastorałek utrzymywały wszystkich zgromadzonych
w iście świątecznym nastroju.
Efekty pracy naszych przedszkolaków obejrzycie państwo na nagraniu na naszej stronie w zakładce "FILMY".
Po Jasełkach wszystkie dzieci zasiadły do odświętnie nakrytych stołów, na których oprócz pięknych świątecznych dekoracji pojawiły się pyszne potrawy wigilijne.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Siedzę cichuteńko
patrzę na okienko
poruszyły się zasłonki!
chyba już go widzę!
chyba już go słyszę, zabrzęczały
jego sanek dzwonki
Dzyń. Dzyń. Dzyń
Mikołaju Święty
Dzyń. Dzyń, Dzyń
przynieś nam prezenty
Dnia 6 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość, święty Mikołaj . Pomimo braku śniegu we wczesnych godzinach rannych przybył do przedszkola. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Każda grupa przywitała św. Mikołaja wierszem lub piosenką . Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości.
W ramach realizacji projektu
"Gramy w zielone"
dzieci z grupy 6"A" wykonały zielnik.
Jak co roku nasze przedszkole przystępuje do akcji charytatywnej Góra Grosza. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które doznały rozłąki z rodzinami. Zbiórka trwa do końca grudnia. Zbieramy monety od 1 grosza do 5 zł. Możliwe jest przekazanie wyższych nominałów. 1 grosz to dla każdego z nas niewiele, jednak najdrobniejsze monety zebrane w dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
Jak co roku obchodzimy Dzień Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
Tym razem każda grupa świętowała ten dzień w swoich salach.
UWAGA!!!
NASZA BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLNA WZNAWIA SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ. DZIECI ZNÓW MOGĄ WYPOŻYCZAĆ KSIĄŻKI.
W OTWARCIU UCZESTNICZYŁA PANI DYREKTOR PRZEDSZKOLA I PANI KIEROWNIK BIBLIOTEKI GMINNEJ W LUBYCZY. POTEM STARSZE GRUPY ODWIEDZIŁY BIBLIOTEKĘ, GDZIE ZAPOZNAŁY SIĘ Z REGULAMINEM WYPOŻYCZANIA I WYPOŻYCZYŁY SWOJE PIERWSZE KSIĄŻECZKI.
RADOŚĆ DZIECI NAPRAWDĘ BYŁA WIELKA.
6 lutego obchodziliśmy nietypowe święto - „Święto kota” W tym dniu wszystkie przedszkolaki oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Podczas wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta było podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
Dziś do naszego przedszkola, dotarł list od samego Prezydenta Polski. W którym to Pan Andrzej Duda, serdecznie nam dziękuje za udział w ogólnopolskiej akcji "Narodowe czytanie" zorganizowane w dniu 16.09.2021r.
W prezencie otrzymaliśmy lekturę G. Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej"
Nasze przedszkole kolejny już raz bierze udział w akcji "SZKOŁA DO HYMNU".
W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 wszystkie grupy odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego".
Zapraszamy do zakładki "FILMY".
Dzisiaj (04.11) harcerze ze Szkoły Podstawowej w Lubyczy Królewskiej przekazali nam zebrane przez siebie znicze do zapalenia 11 listopada na Cmentarzu Orląt i Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Nasze przedszkole bierze udział w Akcji Zbieraj Baterie i Telefony. Zachęcamy do wrzucania zużytych baterii i telefonów komórkowych do naszego pudełka stojącego przy wejściu.
Z góry dziękujemy.
Dzisiaj nasze przedszkolaki odwiedziły grób mieszkańców Lubyczy Królewskiej zamordowanych podczas II wojny światowej.
Dzieci zapaliły znicze oraz wysłuchały historii z nim związanej.
Więcej informacji na temat krwawej pacyfikacji w Lubyczy znajdziecie Państwo w poście Pana Mariusza Kopra
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=167265448921617&id=100069144881076
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji i przynieśli znicze, które będą zapalone na Cmentarzu Orląt i Cmentarzu Łyczakowskim.
27 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość dla Maluszków. Od tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami.
Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie dokonało się uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania od od Pani Dyrektor. Po uroczystości dzieci zasiadły do słodkiego poczęstunku.
Jesienne zabawy i inspiracje w ramach projektu "GRAMY W ZIELONE"
22 października 2021r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantką z Komendy w Tomaszowie Lubelskim i dzielnicowym z Posterunku Policji w Lubyczy. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi podstawowych zasad bezpieczeństwa. Policjanci przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomnieli jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię.
Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Usłyszały również jak zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Oprócz pouczającego wykładu dzieci otrzymały od naszych gości odblaskowe opaski i kolorowanki.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego i bezpiecznej zabawy, dzieci wręczyły policjantom upominki.
FOTO, FOTO - 6A, 6B
FOTO, FOTO - 3-latki, 4-latki
FOTO, FOTO - 5"A", 5"B"
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego
“Jestem małym przyjacielem przyrody " nasze
pięciolatki wykonały ludziki z materiałów przyrodniczych.
20 października 2021r. sześciolatki brały udział w ogólnopolskim konkursie GENIALNY SZEŚCIOLATEK
Konkurs sprawdza wiedzę i umiejętności przedszkolaków poprzez zadania polegające na:
- pisaniu po śladzie,
- rozwiązywaniu zagadek logicznych,
- dopasowywaniu poszczególnych elementów,
- rozwiązywaniu rebusów,
- odnajdywaniu drogi w labiryncie,
- łączeniu punktów,
- odnajdywaniu drogi w labiryncie,
- kolorowaniu obrazków.
Dzieci były bardzo przejęte a zarazem skupione, każde z nich musiało pracować samodzielnie , a zadania były zróżnicowane. Wszystko zrobione i teraz tylko czekamy na wyniki !!!
18 października obchodzimy Święto Poczty Polskiej.
Z tej okazji pięciolatki wybrały się na pocztę i złożyły serdeczne życzenia pracownikom tej instytucji oraz wręczyły jesienny bukiet.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. W tym uroczystym dniu grupy 6"A" i 6"B" zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, które w całości stworzyły piękne podziękowanie za codzienną troskę, oddanie i serdeczność. Wyraziły również wdzięczność poprzedniej pani dyrektor. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek . Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami i smacznymi cukierkami. Pani dyrektor, Mariola Gemborys, skierowała do wszystkich pracowników przedszkola wiele ciepłych słów oraz życzeń dalszej, owocnej pracy. Ten dzień dla wszystkich upłynął w miłej i serdecznej atmosferze, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.
W tym dniu wyróżniona została poprzednia pani dyrektor, MIROSŁAWA MAGDZIAK,, która otrzymała z rąk pani kurator nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
Czterolatki realizując projekt "Z darami natury świat nie jest ponury" świetnie się bawią, tym razem wykonały piękne jesienne obrazki oraz lornetki.
Grupa czterolatków - melduje wykonanie zadania nr 10- Przyrodnicze obrazki
Wykonanie zadania nr 16, rolka po papierze na spacer się wybierze - niezbednik małego podróżnika
Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki...
W ubiegłym tygodniu w przedszkolu było smacznie i przede wszystkim zdrowo, gdyż dzieci przygotowywały pyszne owocowe sałatki, szaszłyki i soki. Dzieci umyły owoce, nastepnie samodzielnie obierały i kroiły owoce na kawałki. Praca zakończyła się degustacją, wszystkie owoce zostały skonsumowane z apetytem, a soki wypite. Przygotowanie deserów dało dzieciom wiele satysfakcji, uświadamiając im jednocześnie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Realizujemy projekt "Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY"
Grupa czterolatków - melduje wykonanie zadania nr 16 " Litery z natury".
Każde dziecko ozdabiało pierwszą literkę swojego imienia.
Realizujemy projekt "Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY"
Grupa czterolatków melduje wykonanie zadania "Kasztanowy zawrót głowy".
29 września odchodzimy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.
Jego celem jest promocja książek i głośnego czytania. Nasze przedszkolaki słuchały utworów "Sprawy ważne i ważniejsze - trochę prozą, trochę wierszem", "Słowa mają moc...", "Wędrówka małego kasztanka". Autorką tych utworów jest nauczycielka wychowania przedszkolnego pani Dorota Kluska. Dzieciom bardzo podobały się te opowiadania.
30 września pięciolatki i sześciolatki były na wycieczce w Siedliskach.
Dzieci były w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zobaczyły kapliczkę św. Antoniego, kapliczkę na wodzie oraz cypryśniki. Zwiedziły Muzeum Skamieniałych Drzew, w którym zobaczyły skamieniałe drzewa, trofea myśliwskie, sprzęt łowiecki oraz stary sprzęt gospodarstwa domowego - cepy, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, stół stolarski i żelazka na duszę. Na końcu było ognisko i kiełbaski. Dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone. Wycieczka bardzo im się podobała.
30 września pięciolatki i sześciolatki były na wycieczce w Siedliskach.
Dzieci były w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zobaczyły kapliczkę św. Antoniego, kapliczkę na wodzie oraz cypryśniki. Zwiedziły Muzeum Skamieniałych Drzew, w którym zobaczyły skamieniałe drzewa, trofea myśliwskie, sprzęt łowiecki oraz stary sprzęt gospodarstwa domowego - cepy, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, stół stolarski i żelazka na duszę. Na końcu było ognisko i kiełbaski. Dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone. Wycieczka bardzo im się podobała.
20 WRZEŚNIA - DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka Sejm uchwalił we wrześniu 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Dodatkowo dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
W naszym przedszkolu tego dnia było bardzo wesoło, kolorowo i smacznie.
W grupach dzieci pięciolatnich realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody".
W ramach realizacji projektu pięciolatki wzięły udział w akcji "SPRZĄTANIE ŚWIATA".
Na szczęście śmieci nie było zbyt
dużo. To dobrze świadczy o naszej społeczności. Chcielibyśmy, aby w przyszłości było jeszcze lepiej.
15 września obchodziliśmy święto kreatywności, pokonywania ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły. Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa.Tego dnia ubrania dzieci i personelu wzbogacone zostały akcentem kropek. Panie zadbały również o bogaty scenariusz zajęć, były zabawy, tańce oraz piękne prace plastyczne.
9 września 2021 r. zostało zorganizowane ognisko, w którym uczestniczyły wszystkie dzieci z przedszkola. Wspólnej zabawie dopisywała piękna słoneczna pogoda, dzięki temu dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Podczas ogniska można było zjeść pyszną kiełbaskę, przekąsić małe co nieco oraz ugasić pragnienie napojami.
Dziarskie miny i rumieńce na twarzach naszych małych milusińskich świadczą o dobrym samopoczuciu i wspaniale spędzonym czasie.
ADAPTACJA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
Moment przekroczenia przez dziecko progu przedszkola jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować.
Większość psychologów jest zdania, że trzylatek nie jest jeszcze w stanie samodzielnie przekroczyć progu instytucji zbiorowego wychowania, jaką jest przedszkole. Wymaga ono wparcia rodziny i nauczycieli. Tymczasem, wyniki badań psychologicznych i pedagogicznych wskazują na to, iż jedną z przyczyn problemów adaptacyjnych dzieci jest brak współpracy między rodziną a przedszkolem. Obserwuje się, iż rodzice oddający swoje trzyletnie dziecko do przedszkola przeżywają pewne obawy oraz są zaskoczeni wymaganiami wobec przyszłych przedszkolaków. Szczególnie trudne momenty przeżywają rodzice, gdy pojawią się pierwsze problemy z przystosowaniem dziecka do warunków i wymagań przedszkola. Często po prostu nie potrafią tych problemów rozwiązać i pomóc dziecku, a uwagi nauczycielek przyjmują jak swoisty atak, a nie przejaw troski o ich dziecko. Powszechnie wiadomo, że przedszkole może zapewnić prawidłowy rozwój dziecka oraz zaspokoić jego najważniejsze potrzeby tylko przy dobrej współpracy z jego rodziną.
Rodzice są dla dziecka najważniejszymi osobami i to oni pierwsi będą objaśniać mu wszystko, co jest dla niego trudne i niejasne w nowym środowisku. To oni też będą w największym stopniu kształtować stosunek emocjonalny dziecka do przedszkola.
Dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych napięć i strachu przed nowym, nieznanym otoczeniem. Małe dziecko może rozwijać swoje indywidualne możliwości oraz nawiązywać kontakty społeczne tylko wtedy, gdy ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Owo poczucie bezpieczeństwa można kształtować poprzez stopniowe oswajanie i poznawanie nowego otoczenia. Połowa sukcesu w adaptacji malucha do przedszkola to przekonanie rodziców, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym jego rozwój. Jeśli rodzice są o tym przekonani to potrafią spowodować, że maluch zapragnie bawić się z dziećmi w przytulnym i kolorowym przedszkolu. Warto wcześniej obejrzeć przedszkole i poznać panią nauczycielkę.
Przebieg procesu adaptacji zależy od ogólnego poziomu rozwoju psychoruchowego dziecka i ma charakter indywidualny. Łagodny start w środowisko przedszkolne może m.in. zapewnić opanowanie umiejętności samoobsługowych. Poziom opanowania tych umiejętności ma bowiem wpływ na poczucia bezpieczeństwa i niezależności dziecka.
Przedszkole oczekuje, iż dziecko 3-letnie powinno mieć opanowane następujące czynności samoobsługowe:
-
samodzielne jedzenie łyżką,
-
mycie rąk,
-
samodzielne korzystanie z toalety,
-
zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby,
-
rozpoznawanie swoich rzeczy,
-
czyszczenie nosa,
-
znajomość swojego imienia i nazwiska.
Przeciętny rozwój dziecka umożliwia w pełni opanowanie tych umiejętności. Jednak dzieci przychodzące do przedszkola często różnią się pod względem dojrzałości przedszkolnej, co wynika w dużej mierze z systemu wychowawczego w rodzinie. Dlatego też do realizacji powyższych wymagań i kształtowania umiejętności konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy środowiskiem rodzinnym i przedszkolnym.
Pierwszy krok dziecka w samodzielność często bywa trudny. Zatem musimy zrobić wszystko aby ułatwić dziecku przedszkolny start i dobrze przygotować do czekających je zadań.
Jak można ułatwić dziecku start w przedszkolu – rady dla rodziców
-
postaraj się w początkowym okresie, odbierać dziecko wcześniej (małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi),
-
nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe ( w ten sposób stracisz jego zaufanie i zmniejszysz jego poczucie bezpieczeństwa),
-
nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, przeciwnie staraj się podkreślać jego dobre strony,
-
przyzwyczajaj swoją pociechę do urozmaiconych potraw, skończ z rozdrabnianiem pokarmów (trzylatek może już swobodnie gryźć pokarm),
-
wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad,
-
sprawdź , czy twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonać proste czynności – samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się. Jeśli ma problemy poćwiczcie razem i chwal je za każdy nawet najmniejszy sukces,
-
odzwyczajaj dziecko od smoczków, pampersów, nocnika,
-
pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola (wspólne zakupy), daj możliwość przyzwyczajania się do tych rzeczy w domu, aby w przedszkolu to wszystko nie było takie nowe, a już znajome i zarazem łatwe do rozpoznania,
-
jeśli dziecko miało mało kontaktów z rówieśnikami i innymi dziećmi nadrabiaj to teraz – zaproś do domu znajome dzieci lub wybierzcie się na plac zabaw (postaraj się nie wtrącać się do ich zabawy).
RADY NA PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
-
stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania,
-
nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, (przekazujesz im wtedy swoje lęki),
-
przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić,
-
nie wyręczaj dziecka nawet gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie,
-
nie zmuszaj dziecka do tego, by zawsze od razu opowiadało o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres, poczekaj aż samo zacznie mówić,
-
nie pytaj dziecka, co i ile zjadło, ale w co i z kim się bawiło,
-
jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne),
-
staraj się w miarę możliwości skracać czas pobytu małego dziecka w przedszkolu do 4-5 godzin (gdy dziecko już się przyzwyczai, możesz go wydłużyć),
-
pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania, uprzedź dziecko, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie, może przebrać się w czyste. Jeśli dziecko zabrudzi ubranie nie miej do niego pretensji i staraj się nie krytykować dziecka,
-
pozwól zabrać do przedszkola ulubiona zabawkę – przytulankę, to często daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przypomina dom,
-
w rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego. Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu. Warto też rozpoznać trudne sytuacje i podkreślać, że podczas nieobecności mamy dziecko powinno szukać pomocy u swojej pani wychowawczyni
-
postaraj się nawiązać dobry kontakt i stała współpracę
z nauczycielkami danej grupy. Warto dowiadywać się o rożne sprawy dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu.
Akceptacja przez dziecko nowej rzeczywistości przedszkolnej zależy w pewnej mierze od akceptacji i pozytywnego nastawienia rodziców. Jeśli rodzice akceptują wychowawców, ich metody pracy i samo przedszkole, to zwiększa się akceptacja nowej sytuacji przez dziecko.
Adaptacja ma olbrzymie znaczenie, ponieważ jest to mechanizm, z którego korzystamy przez całe życie. Każde dziecko ma indywidualną drogę rozwojową, każde musi przejść przez okres adaptacji w nowym środowisku.
To od nas, dorosłych w dużej mierze zależy, jak długo on będzie trwał. Wszyscy chcemy, aby wychowywane przez nas dzieci były radosne i wesołe, mądre i dobre, kochane i kochające. Pragniemy, aby „wystartowały” w życie z możliwie pełnym powodzeniem, dlatego też tak bardzo ważna jest współpraca rodziców z nauczycielem w życzliwej i pełnej wzajemnego zaufania atmosferze. Mamy więc nadzieję, że z Państwa pomocą uda nam się taką atmosferę stworzyć dla dobra przyszłych przedszkolaków.